när man inte har några roliga nyheter är otroligt svårt och ledsamt.
Eftersom både Wera och Dolly inte fick några kullar och blev kastrerade så kan man inte behålla alla även om man skulle vilja. Man vill inte ”katta-på-sig” och då måste man omplacera. Jobbigt men nödvändigt.
Nu har båda flyttat till sina nya hem och det går jättebra för Wera.
Dolly flyttade bara för några dagar sen och då hem till en äldre katt så det kommer ta längre tid innan dom accepterat varandra men hittills går det riktigt bra och lovande.
Båda har fått kanonbra hem!
Tyvärr har också gamla Mango och Majken blivit rejält osams och pga detta så söker jag nu en fodervärd till Majken. Jag vill ta en kull till på henne men sen ska hon kastreras och övergå helt till fodervärdens ägo. Kullen kommer hon ha hemma hos mig så hon kan flytta lite längre bort men inte orimligt långt bort 🙂 Ca max 2 timmar bort från Knivsta.
Troligen kommer hon löpa i mars och då är planen att hon ska paras.
I nya hemmet ska det inte finnas någon annan katt så länge hon är fertil.
Är du intresserad så maila: alwaysbritter@gmail.com
Yodie stannar hos oss och kommer att ställas ut i januari nästa år.
Denna höst har vi fullt upp med en stor renovering. Var givetvis inte planerat att bli så stor men det blir sällan som det man planerat, varken med uppfödning eller renovering 😉
Så vi koncentrerar oss på hemmet och försöker få lugn och ro i vår kattgrupp.
Givetvis har jag fått en del uppdateringar och bilder på uppfödda katter, något jag verkligen uppskattar! Tack 🙂
Här är lite bilder på S*Alway´s Xenya, chokladtigré, som verkligen vuxit på sig!
Tack för fina och härliga bilder! 🙂
